Fakturzysta na rozmowie w sprawie pracy. Jak się przygotować?

Nie sposób wyobrazić sobie dobrze prowadzonej księgowości przedsiębiorstwa bez dobrej fakturzystki. To właśnie ona wystawia faktury, korekty, sprawdza poprawność faktur oraz wprowadza je do systemu. Bez jej obecności nie wiadomo, kto prawidłowo przygotowałby raporty i dbał o prawidłową organizacje wewnętrznej dokumentacji. Zawód ten gwarantuje  stabilne zatrudnienie we wszelkich firmach, które wystawiają i przyjmują duże ilości rachunków, faktur, paragonów i innych dowodów sprzedaży/kupna. Jeśli czeka cię rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko fakturzystki, zapoznaj się z naszym poradnikiem, a na pewno dobrze wypadniesz podczas niej.

Stanowisko to najczęściej powierza się kobietom. Kwalifikacje niezbędne do wykonywania pracy fakturzystki można zdobyć w technikum lub liceum z profilem księgowo-rachunkowym, na kursach zakończonych odpowiednim egzaminem i certyfikatem, potwierdzają je oczywiście ekonomiczne studia wyższe.  Niezbędną umiejętnością w zawodzie fakturzystki jest obsługa pakietu Microsoft Office (Excela) oraz programów obsługujących księgowość (Symfonia). Kluczową kompetencją jest również wiedza zasad fakturowania oraz obsługa kasy fiskalnej. Praca fakturzystki przeznaczona jest dla osób lubiących rutynę. Obowiązki są codziennie takie same, wykonywane w jednym miejscu, dlatego do tej pracy chętnie aplikują osoby niepełnosprawne ruchowo. Jest to etat samodzielny i odpowiedzialny, absolutnie nieprzeznaczony dla osób nerwowych.

Na polskim rynku, pracodawcy często poszukują fakturzystek, dlatego dobrze przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Przede wszystkim przyjdź punktualnie, schludnie ubrana, w lekkim makijażu. Zabierz ze sobą oryginały przesłanych dokumentów aplikacyjnych. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego na samym początku obdarz rekrutera subtelnym uśmiechem. Podczas interview bądź pewna siebie i zachowaj spokój. Możesz się spodziewać poniższych pytań.

  1. Jakie cechy powinna posiadać dobra fakturzystka?

Pamiętaj, że przede wszystkim musi posiadać szeroka wiedzę z zakresu księgowości i ciągle ją uzupełniać. Niezbędnym wymogiem jest biegał obsługa niezbędnych w tej pracy programów komputerowych. Niezwykłym atutem w tej pracy jest dokładność, rzetelne zdolności analityczne oraz spostrzegawczość.

  1. Dlaczego to właśnie Pani powinna otrzymać tą posadę?

Podczas interview zaprezentuj się jako osoba kompetentna, doświadczona i dyspozycyjna. Powiedz, ze cechuje cię wysoka kultura osobista oraz umiejętność dokładnego wykonywania swoich obowiązków nawet w warunkach stresowych. Daj się poznać jako osoba prawdomówna, która szybko uczy się nowych rzeczy niezbędnych w kreowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Pokaz pochlebne ci referencje od poprzednich pracodawców.

  1. Czy może pani dokonać korekty w tych fakturach?

Nie bój się zadań sprawdzających twoja wiedzę praktyczną. O ile w CV napisałaś prawdę, na pewno uda ci się rozwiązać to, do czego byłaś przygotowywana podczas zajęć, kursów, czy w poprzedniej pracy.

Jeśli zastosujesz powyższe wskazówki, rozmowa kwalifikacyjna na pewno pójdzie po twojej myśli.