Rozmowa kwalifikacyjna do pracy jako Grafik komputerowy

Grafika komputerowa to jedna z głównych dziedzin, która korzysta z cudu technicznego, jakim okazał się komputer. Jest obecna niemal wszędzie: w przemyśle rozrywkowym, dydaktyce i wielu dziedzinach życia. Nie może się bez niej obejść również praca zawodowa wielu ludzi. Pewne jest, że przyszłość należeć będzie do innowacyjnych technologii, w tym również, a może przede wszystkim, do grafiki komputerowej. Jeśli zatem masz szansę dostać stanowisko grafika, koniecznie przeczytaj nasz poradnik, który pomoże ci dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Prawdą jest, że grafik swoją pracę wykonuje przede wszystkim przed komputerem. Nie oznacza to jednak, że nie musi wchodzić w relacje międzyludzkie. By dobrze wykonywać swoją pracę musi posiadać pewien zestaw umiejętności. Oprócz wiedzy, to właśnie one będą sprawdzane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli zatem uważasz, że interview to tylko formalność, jesteś w błędzie, który może cię dużo kosztować. Rozmowa o pracę jest niezmiernie ważna i nie należy jej lekceważyć ale dobrze się do niej przygotować.

Zanim udasz się na spotkanie z potencjalnym pracodawcą czy wyznaczonym przez niego rekrut erem, spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań: dlaczego jesteś zainteresowany praca akurat w tej firmie, co cię przekonało do tego, by tu aplikować, jakie umiejętności i doświadczenia są twoim atutem. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą się również pojawić pytania podchwytliwe. Bądź na nie przygotowany i nie daj się ponieść emocjom.

Zdarza się, że rozmowa rekrutacyjna może mieć charakter stress interview. Co to takiego? To taka rozmowa, która ma sprawdzić, jak kandydat zachowuje się w stresowej sytuacji. Rekruter stosuje w niej zazwyczaj różne „agresywne” taktyki: szybko zadaje pytania, przerywa wypowiedź, stosuje długie przerwy między pytaniami. Jeśli zauważysz, że rozmowa o pracę przyjmuje taki obrót, zachowaj spokój i opanowanie.

Podczas rekrutacji kandydaci popełniają mnóstwo niedopuszczalnych błędów. Jakich? Przeczytaj je, by uniknąć gafy czy faux pas podczas rozmowy rekrutacyjnej na stanowisko grafika.

  • Przychodzenie na rozmowę z drugą osobą: koleżanką/kolegą czy przyjacielem. Jest to zachowanie niemile widziane przez potencjalnych pracodawców, gdyż wskazuje na niesamodzielność kandydata.
  • Brak sformalizowanego stroju. Nawet jeśli jako grafik będziesz większość czasu spędzał przed komputerem, na rozmowie o pracę obowiązuje cię elegancki strój. To wyraz tego, że poważnie traktujesz rekrutację.
  • Niewyłączona komórka. To najczęściej popełniany błąd. Warto więc wcześniej wyłączyć telefon, by uniknąć niepotrzebnego stresu.
  • Spóźnianie się jest jednym z kategorycznych błędów, które mogą zakończyć się bardzo niemile dla kandydata. Zdarza się bowiem, że rekruter nie przyjmie nas na rozmowę.
  • Wśród innych, często popełnianych błędów wymienić należy choćby żucie gumy czy postawy roszczeniowe.

Zastosuj się do naszych rad a zobaczysz, że rozmowa kwalifikacyjna stanie się miłym doświadczeniem a ty dostaniesz swoją wymarzoną pracę grafika.