Rozmowa kwalifikacyjna w zawodzie Programisty

Od kiedy przemysł technologiczny zaczął się prężnie rozwijać, dużą szansę na zatrudnienie zyskali dobrzy programiści. Często jest to pierwszy szczebel rozwoju kariery zawodowej w branży IT.  Podstawowe zadania na tym stanowisku dotyczą kodowania programów w językach informatycznych. To każdej nowo utworzonej aplikacji wymagane jest dołączenie dokumentacji. Jeśli czujesz że jest to praca dla ciebie, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Przygotowaliśmy dla ciebie ciekawe informacje, które pomogą ci się dobrze zaprezentować na rozmowie kwalifikacyjnej.

Do podstawowych wymagań na stanowisko programisty należy legitymowanie się wykształceniem wyższym na kierunku informatyki, automatyki i pokrewnych oraz bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Bierze się to z faktu, iż większość języków oprogramowania jest właśnie anglojęzyczna. Ciągle poszerzająca się wiedza informatyczna wymaga od kandydatów gotowości do ciągłego doszkalania się i podnoszenia kwalifikacji.

Twoim podstawowym językiem pracy będzie zapewne Java albo PhP, ale jeśli masz umiejętności sprawnego poruszania się w innych środowiskach koniecznie wspomnij o tym pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dobry programista to nie robot i posiada cechy charakteru. Szczególnie poszukiwane są osoby cierpliwe, dokładne, z dobrymi umiejętnościami analitycznymi.

Pensja początkującego programisty oscyluje w granicach średnio 3000 zł. W zawodzie tym mile widziani są mężczyźni jak również kobiety, choć w statystykach przodują ci pierwsi. Zadania mogą wykonywać osoby niepełnosprawne o ile ich chorzenia i zaburzenia pozwalają na samodzielne wykonywanie obowiązków.

Interview, które cię czeka jest najważniejszym etapem rekrutacji. Koniecznie zaplanuj czas tak aby być już 10 minut przed wyznaczonym czasem. Jest to spotkanie oficjalne, nie prezentuj się więc w trampkach i wytartych dżinsach. Przygotuj oryginały dokumentów potwierdzających kwalifikacje, referencje od poprzednich pracodawców. Dory pomysłem jest zabranie ze sobą pracy dyplomowej o ile jej treść pokrywa się z obowiązkami stanowiska, na które aplikujesz. Przygotowaliśmy dla ciebie przykładowe pytania.

  1. Podaj kilka powodów za używaniem metod statystycznych i pojedynczej w pracy.

To i podobne pytania są punktem wyjścia do dyskusji sprawdzającej twoją wiedzę. Zastanów się jakich porównań na studiach dokonywaliście. Nie wygrasz rekrutacji za pomocą pustego spojrzenia. Szczególnie jeśli jesteś kobietą.

  1. Jaka radę dasz klientowi, który chce wysokiej wydajności, użyteczności i bezpieczeństwa?

Rekruterzy uwielbiają pytania problemowe. Podając swoje pomysły okażesz się doświadczeniem i kreatywnością, która w tej branży jest ważna.

  1. W jaki sposób ustalamy zakres i czas pracy z klientem w naszej firmie?

Aby dobrze odpowiedzieć na to i podobne mu pytania warto zapoznać się z informacjami o potencjalnym zakładzie pracy z różnych źródeł. Dzięki temu określisz też jej miejsce w rankingach oraz możliwe rozwiązania polepszającej jakość  pracy. Każdy pracodawca woli zatrudnić kandydata aktywnie zainteresowanego rozwojem firmy niż po prostu kogoś kto szuka pracy.

Zastosuj się do naszych wskazówek a podczas rozmowy kwalifikacyjnej, pracodawca wybierze ciebie.