Rozmowa o pracę jako Administrator sieci

Administrator sieci jest jednym z głównych specjalistów w branży IT. Do jego obowiązków należy dbanie o prawidłowe funkcjonowanie sieci komputerowych w firmie a niekiedy i poza nią. Przeczytaj nasz poradnik, a na pewno dobrze przygotujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Jedną z najważniejszych spraw jest fakt, że umiejętności kluczowe w tej pracy powinny być zdobyte na studiach wyższych kierunkowych. Nie zatrudnia się w tej branży osób po prostu z zamiłowania. Nie wystarczy również Przyszli administratorzy sieci, podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinni wykazać się bardzo dobrymi umiejętnościami analitycznymi, które okazują się być niezbędne w ich pracy.

Podstawowe zadanie pełnionych funkcji dotyczy wydajnego i bezpiecznego zarządzania siecią komputerową. Ale często obejmuje również czynności obejmujące instalowanie oprogramowania czy współpraca z innymi pracownikami oraz firmami. Sam fakt posiadania rozległej wiedzy informatycznej nie koniecznie świadczy na waszą korzyść. Liczą się praktyczne umiejętności jej wykorzystania oraz doświadczenie zawodowe. Nie zapomnij wspomnieć o tym podczas swojej rozmowy o pracę.

Kiedy już zostałeś zaproszony na interview, pamiętaj, że jak w wypadku każdego ważnego spotkania szczególnie na to należy przyjść punktualnie i w oficjalnym ubiorze. Nikt nie powierzy odpowiedzialnego stanowiska osobie, która nie potrafi zrobić dobrego pierwszego wrażenia. Nie zapomnij również zabrać swoich dokumentów aplikacyjnych oraz oryginałów kopii, które składałeś podczas procesu rekrutacyjnego.

Najważniejsze, abyś dobrze przygotował się do rozmowy kwalifikacyjnej. Poniżej przedstawiamy listę pytań, których możesz spodziewać się podczas rozmowy na stanowisko administratora sieci.

  • Jaki był najgorszy/najdziwniejszy problem, z którym spotkałeś się podczas zarządzania siecią?

Zastanów się, jakim zdarzeniem chciałbyś się podzielić aby nie okazało się zbyt banalne.

  • Jaka jest twoja sieć domowa?

Dobry administrator sieci może pochwalić się wprowadzaniem nowych technologii ułatwiających życie współdomowników.

  • Czy popełniłeś jakąś pomyłkę podczas zarządzania siecią?

Pytanie to często jest zadawane dla sprawdzenia uczciwości pracownika. Zaliczymy tutaj nawet korzystanie z oprogramowania pirackiego podczas rozwiązywania jakiegoś problemu.

  • Czym różnią się koncentrator, przełącznik i  router?

Czasami najprostsze rzeczy mogą okazać się najtrudniejsze. Wiedza specjalistyczna jest podstawą pracy administratora sieci.

  • Co uważasz za twoje największe atuty oraz słabości?

Odpowiedzi na najprostsze pytania wcale nie są takie łatwe. Wymagają dokładnego przemyślenia. Warto to zrobić aby uniknąć zaskoczenia i dobrze zarekomendować swoją osobę przyszłemu pracodawcy.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi poczujesz się lepiej przygotowany do interwiew na stanowisko administratora sieci.