Rozmowa o przyjęcie na posadę Handlowca

Handlowiec to człowiek nie tylko mający nienaganną aparycję ale i swobodnie poruszający się w skomplikowanym świecie zachowań, procedur i zwyczajów. To praca dla tych, którzy nie boją się wyzwań, mają świetne zdolności negocjacyjne i potrafią przekonać innych do swoich racji. Handlowcy znajdą posadę zarówno w firmach krajowych jak i zagranicznych. Nie ulega jednak wątpliwości, że rynek pracy w Polsce jest niestabilny i dobrą posadę znajdą tylko ci, którzy oprócz wiedzy teoretycznej i znajomości języków obcych, mogą pochwalić się umiejętnościami praktycznymi i interpersonalnymi. Decydującą rolę odgrywa tutaj rozmowa kwalifikacyjna. Jak się do niej przygotować, by osiągnąć sukces? Jakich pytań można się na niej spodziewać? Jak popełnić możliwie jak najmniej błędów podczas interview? Odpowiedzi szukaj w naszym poradniku.

W zawodzie handlowca liczą się zdolności komunikacyjne i umiejętności lingwistyczne. To właśnie na sprawdzenie tych cech nastawiona jest rozmowa kwalifikacyjna. Powinieneś potraktować ją bardzo poważnie. W przeciwnym wypadku twoje starania o dobrą posadę mogą zakończyć się fiaskiem. Nawet jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, że masz nieprzeciętne zdolności lingwistyczne, nie bądź zbyt pewny siebie. Pewność zgubiła już niejednego kandydata na stanowisko handlowca.

Wybierając się na rozmowę o pracę na stanowisku handlowca nie zapomnij założyć galowego ubrania. Ten zawód wymaga od ciebie nienagannej aparycji więc o spodniach dżinsowych czy dresowej bluzie możesz zapomnieć. Koniecznie sprawdź wcześniej, gdzie znajduje się miejsce, w którym jesteś umówiony na spotkanie. Zaplanuj również trasę: zastanów się czy pojedziesz komunikacją miejską czy własnym samochodem. Nie możesz się spóźnić. To niedopuszczalne!

Sama rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko handlowca jest niewątpliwie stresującym wydarzeniem, nawet dla kogoś kto ma nieprzeciętne zdolności lingwistyczne i interpersonalne. Jakich pytań możesz się spodziewać?

  • Jakie są Pana/Pani wady a jakie zalety? To pytanie coraz rzadziej pada podczas rozmowy ale warto być na nie przygotowanym. Cokolwiek odpowiesz, zasada jest jedna: mów prawdę. Kłamstwo i tak wyjdzie na jaw a wtedy twoje marzenia o dobrej posadzie handlowca, legną w gruzach. Z reguły bowiem po pytani o wady i zalety pada prośba o podanie sytuacji, w której ta cecha się pojawiła.
  • Pani/Pana największa porażka? Pracodawcy cenią umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach i pokonywania trudności a nie ich unikanie. Pytają zatem, czego dotyczyła porażka i w jaki sposób kandydat poradził sobie w danej sytuacji, jakie działania podjął.
  • Ile chciałby Pan/Pani zarabiać? To, jaką kwotę podasz, zależy od twoich wymagań. Pamiętaj jednak, by nie była ona zbyt niska – wtedy może nie starczyć ci na życie, ani zbyt wysoka – lepsze warunki będziesz negocjował jak już chwilę popracujesz.
  • Dlaczego jest Pan/Pani zainteresowany pracą na tym stanowisku?

Sam widzisz, że rozmowa kwalifikacyjna to niełatwy orzech do zgryzienia. Jesteśmy tu po to, by ci pomóc osiągnąć sukces.