Tester oprogramowania: rozmowa rekrutacyjna

Prawidłowe działanie sprzętu IT jest jednym z najważniejszych elementów efektywnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, nie tylko w branży informatycznej. Ciężko wyobrazić sobie niezakłóconą aktywność pracy ludzi i maszyn gdyby nie żmudna i czasami monotonna praca testerów oprogramowania. Dzięki nim sprzęt firmowy funkcjonuje bez większych zarzutów. Jeżeli otrzymałeś właśnie telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną, nie zmarnuj swojej szansy. Specjalnie dla ciebie stworzyliśmy poradnik, dzięki któremu przygotowania przebiegną łatwo i przyjemnie. Zaczynajmy!

Obowiązki testera oprogramowania związane są z zapewnieniem wysokiej wydajności firmowego sprzętu informatycznego. Dzięki jego pracy oprogramowanie spełnia swoją rolę. Czasami zdarza się, że wręcz konieczne jest opracowanie nowej formuły. Efektywne wykonywanie zadań wymaga ścisłej współpracy wielu ludzi, dlatego tak ważne jest szybkie wykrywanie i naprawienie wszelkich nieprawidłowości w działaniu wykorzystywanych w firmie systemów informatycznych.

W swojej potencjalnej pracy będziesz odpowiedzialny za wiele rzeczy. Poczynając od tworzenia hipotetycznych scenariuszy działania programów, przez opracowywanie koniecznej dokumentacji, tworzenie raportów błędów oraz bezwzględnej współpracy z programistami. Szansę na stanowisko testera oprogramowania mają przede wszystkim absolwenci elektroniki oraz informatyki, którzy legitymują się doświadczeniem zawodowym.  Właśnie podczas studiów wyższych masz możliwość poznania podstawowych zagadnień z zakresu możliwości systemów operacyjnych, popularnych języków programowania, baz danych czy organizacji procesów testowych.

Kluczową umiejętnością jest także zaawanasowana znajomość języków obcych, szczególnie technicznego angielskiego. Szansę na zatrudnienie maja zarówno kobiety jak i mężczyźni, choć statystycznie przeważają ci drudzy. W branży tej możesz liczyć na premie, udział w międzynarodowych projektach czy szkoleniach podwyższających twoje kompetencje.

Rozmowa kwalifikacyjna jest spotkaniem oficjalnym i dla wielu z nas jest nacechowana wysoką dawką stresu. Od lat przebiega według z góry narzuconego schematu. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, a stres z tym związany na pewno będzie mniejszy.

  1. Powiedzenie jak cię widzą tak cię piszą jest wciąż aktualne. Zastanów się więc co ubrać, aby podkreślić twoją motywację do pracy. Zawsze sprawdzi się garnitur i koszula w pastelowym jasnym kolorze.
  2. Postaraj się stawić na miejscu spotkania 10 minut przed wyznaczonym czasem. Postaraj się nie przekręcić nazwiska twojego rekrutera czy działu do którego aplikujesz.
  3. Zaprezentuj się podczas twojego interview jako osoba odpowiedzialna i dokładna w wykonywaniu powierzonych ci obowiązków. Równie ważna jest także umiejętność efektywnej pracy w warunkach stresowych pod presja czasu. Musisz wykazać się także wysokim poziomem kultury osobistej oraz komunikatywności.
  4. Przygotuj swoje portfolio. Dołącz do niego oryginały dyplomu ukończenia studiów oraz zaświadczenia udziału w specjalistycznych kursach. Mile widziane jest posiadanie certyfikatu z zakresu ISEB czy ISTQB.

Uwierz w siebie, a wszystko pójdzie dobrze.